האם יש צורך בתוספי תזונה לילדים?

מהם תוספי התזונה שעליכם לתת לילד שלכם ועל מה ממש כדאי לוותר?

לפני שאתם נותנים תוספי תזונה לילדים שלכם, צריך להבין אם הם בכלל צריכים כזה.
התזונה של הילדים, וגם שלנו המבוגרים, במאה ה- 21, איננה אופטימלית. אנחנו אוכלים הרבה מזון מהיר ומזון מעובד, ואיננו מקפידים על תזונה מגוונת ומאוזנת. במצבים קיצוניים, תזונה זו עלולה לגרום לחסרים מסוימים בגופם של הילדים, או להיפך, דווקא להשמנה ועודף שומנים בדם.

באופן אידאלי, ילדים צריכים לאכול ירקות ופירות, חלבון מעוף/ דגים/ בשר/ ביצים, מוצרי חלב, ופחמימות כמו דגנים מלאים.
 רוב הילדים אינם אוכלים כך – הם בררנים, ומעדיפים מגוון מצומצם יחסית של מזונות. מחקר גדול שנערך בארה”ב ופורסם לפני מספר שנים, בדק האם ילדים צריכים לקחת תוספי ויטמינים ומינרלים. המחקר מצא כי התוצאה היא כנראה שלא. למעשה, המחקר הראה כי רוב הילדים שכן לקחו תוספי תזונה – לא היו זקוקים להם, ודווקא ילדים שהיו יכולים להרוויח מתוספי תזונה – לא קיבלו אותם.

אילו תוספים צריך לתת לילד?

חשוב להזכיר כי ילדים עד גיל שנה, צריכים לקבל תוספת ויטמין D, כל יום מרגע הלידה, ובנוסף, יש לתת להם גם ברזל, החל מגיל 4 חודשים ועד גיל שנה וחצי. פרט לויטמין D וברזל, אין המלצה רפואית ספציפית לתוספת ויטמינים או מינרליים, לא בארה”ב ולא בארץ, לילדים בריאים מעל גיל שנה, שאוכלים תזונה מגוונת. אם בכל זאת החלטתם לתת לילדכם תוסף תזונה, יש להיוועץ ברופא הילדים . מינונים גבוהים מדי של ויטמינים ומינרלים מסוימים עלולים לגרום לתופעות לוואי, ולכן חשוב להיזהר.

ובאילו מקרים כן כדאי לתת תוספי תזונה נוספים?

קיימת המלצה לתת תוספים רק לילדים עם מחלות כרוניות, בעיקר של מערכת העיכול, שעלולים לסבול מחוסר ספיגה של ויטמינים ומינרלים מסוימים. מומלץ לשקול גם תוספים בילדים עם הפרעות אכילה משמעותיות, או במשפחות שהן צמחוניות או טבעוניות באופן מלא.

במקרים מיוחדים, חשוב להתייעץ עם רופא הילדים ועם תזונאית בכל מקרה לגופו. במידה וקיים ספק לגבי צריכת הויטמינים והמינרלים של הילד, ניתן למצוא כמה וכמה סוגים שונים של תוספי תזונה על המדפים. חשוב לזכור כי תוסף תזונה הוא ישועה זמנית בלבד. תוסף התזונה איננו תחליף לתזונה בריאה ומגוונת. בכל יום מחדש חשוב לעודד את הילדים לאכול תזונה מגוונת ובריאה.

לסיכום

בילדים בריאים מעל גיל שנה, רוב הסיכויים שלא באמת חסר להם ויטמין או מינרל כלשהו. צריך להמשיך ולנסות להקפיד, כל יום, על תזונה מגוונת, וזה אמור לספק לילדים שלנו את הדרישה הפיזיולוגית של הגוף. במידה ולאחר יעוץ רפואי/ דיאטני נראה כי עלול להיות חסר כלשהו, אפשר בהחלט לתת תוסף. יש הרבה מוצרים, ורק צריך להיות זהירים ולא להגזים במינונים.

מומלץ לקרוא גם:

כל מה שחשוב לדעת על תוספי תזונה בזמן ההיריון

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות