משרד הבריאות מזהיר: השימוש במכשירי כושר בשיטת EMS מסוכן לבריאותכם

מערכת
18.10.2021

EMS מסוכן לבריאות: משרד הבריאות מזהיר מפני סכנות בריאותיות הכרוכות בשימוש במכשיר EMS, שהשימוש בו באימונים ספורטיביים, למטרת כושר והרזיה, הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות.
מדובר במכשירים הפועלים באמצעות גירוי חשמלי של השרירים ומיועדים לשימוש רפואי בלבד. השימוש במכשירי ה- EMS נועד לאבחון רפואי וכן לשיקום וחיזוק של שרירים פגועים, בטיפול שנעשה אך ורק באופן מבוקר ובליווי צמוד של רופא או פיזיותרפיסט מיומן. משרד הבריאות מדגיש כי אישורו של המכשיר לשימוש בישראל ניתן אך ורק כמכשיר רפואי, ובשום אופן לא לשימוש מסחרי בחדרי כושר.

בתקופה האחרונה נפוץ יותר ויותר השימוש במכשיר ה- EMS בחדרי כושר. החברות המפעילות את עשרות חדרי הכושר בשיטת EMS ברחבי הארץ, מבטיחות למתאמנים באמצעות המכשיר, פעולה מהירה של חיזוק השרירים, הרזיה וחיטוב הגוף – כל זאת ב- 20 דקות אימון בלבד, מדי שבוע.
עם זאת, מאז שהחל השימוש המסחרי במכשיר ה- EMS בחדרי הכושר, דווח כבר על מספר מקרים של אנשים בריאים שהגיעו לאשפוז בבתי החולים, בעקבות אימון בודד או בעקבות אימונים שבועיים, ובנוסף קיים חשש שיש מתאמנים רבים אחרים, שבגופם פגיעה כלייתית מתמשכת כתוצאה מהאימונים, והם אינם מודעים לכך.

כיצד עלול מכשיר ה- EMS לגרום לפגיעה בגופו של המתאמן? 

שימוש לא נכון ולא מבוקר במכשיר, גורם לפירוק השרירים ולשחרור של אנזים CPK למחזור הדם. הדבר עלול לפגוע בתפקוד הכליות ולגרום לכשל כלייתי, עד רמה של אי-ספיקת כליות. סכנה זו קיימת גם כתוצאה משימוש בודד ולא מבוקר במכשיר, וכמובן שגם משימוש קבוע בו, במסגרת אימוני כושר שבועיים. לאור כל האמור, משרד הבריאות מדגיש כי אין להשתמש במכשיר זה במכוני כושר וכי שימוש לא נכון וללא פיקוח רפואי, עלול לגרום לסכנה בריאותית.

מרשת EMS CLUB נמסר: “אנו מברכים על הודעת משרד הבריאות שהנחה כי שימוש במכשירי EMS יחויב בפיקוח רפואי, על מנת למנוע סכנה בריאותית למתאמנים בשיטה. הרשת מלווה מקצועית על ידי ד”ר יוני ירום, מבכירי רופאי הספורט בישראל”.

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות

אולי יעניין אותך גם: