גלולות למניעת הריון: איך נזהרים מהסיכונים ותופעות הלוואי?

רופאת הנשים, ד"ר אסנת ולפיש, מסבירה על השפעת הגלולות למניעת היריון על הגוף.

כיצד פועלות גלולות למניעת הריון?

גלולות הן צורת מניעת הריון יעילה ובטוחה עם יתרונות נוספים לשימוש מעבר למניעת הריון. הגלולה מכילה גם אסתרוגן וגם פרוגסטרון, כשהפרוגסטרון בעיקר מונע הריון על ידי מניעת ביוץ והאסתרוגן שבגלולה מפחית את הדימומים הלא סדירים ומסדיר את הדימום.
לאורך השנים, המינון של ההורמונים בגלולה, ובייחוד של האסתרוגן, הלך וירד, ועם הירידה במינון – פחת החשש מתופעות הלוואי והסיכונים, ובכל זאת יש מדי פעם תופעות לוואי ויש כמה סיכונים שחשוב לקחת בחשבון.

מהם הסיכונים בנטילת גלולות למניעת הריון?

ראשית, צריך לזכור שיש את הסיכון של כשלון הגלולה וכתוצאה מכך – כניסה להריון, אך הסיכון הזה נמוך מ- 1% ואף נמוך מכך אם הגלולות ניטלות בקביעות ובצורה מסודרת.
שנית, חשוב מאד לזכור שגלולות אינן מגינות מפני הדבקה במחלות מין ולכן כאשר זה יכול להיות רלוונטי – צריך להשתמש גם בקונדום.

גלולות למניעת הריון: איך נזהרים מהסיכונים ותופעות הלוואי?
צילום: shutterstock

מהן תופעות הלוואי של גלולות למניעת הריון?

השפעת הגלולות על הגוף היא נושא המעסיק הרבה נשים צעירות.
תופעות הלוואי השכיחות הן: דימומים לא סדירים, המתרחשים בעיקר בגלולות עם מינון האסתרוגן הנמוך, בעיקר בחודשי השימוש הראשונים ובעיקר אם לא לוקחים את הגלולה בצורה מסודרת כל יום באותה השעה. לכן כדאי להקפיד על נטילה מסודרת ולהמתין מעט ואם לא הולך להחליף לגלולה עם מינון אסתרוגני גבוה יותר.
תופעות לוואי נוספות הן בחילה קלה, רגישות בשדיים ותחושת התנפחות, וגם הן תופעות לוואי שכיחות ויחסית קלות בחודשי השימוש הראשונים.
לרוב, נשים חשות את תופעות הלוואי בעיקר בתחילת השימוש, וזה חולף בחפיסה השניה או השלישית. אם לא, החלפה של סוג הגלולה, שזה בעצם שינוי קל במינון האסתרוגן או שינוי בסוג הפרוגסטרון, יכולה לעזור ברוב המקרים. אבל קודם מומלץ לחכות קצת, כי יש סבירות גבוהה שזה יחלוף גם ללא שינוי.

האם נטילת גלולות למניעת הריון גורמת לכאבי ראש?

הרבה נשים מתארות כאבי ראש בתור הסיבה העיקרית להפסקת נטילת גלולות. כדאי לדעת שאם האשה אינה סובלת ממיגרנה באופן כרוני, כאבי הראש הללו לרוב חולפים בחפיסה השניה או השלישית ושווה לחכות. בנוסף, גם החלפת סוג הגלולה יכולה לעזור.

ומה לגבי הקשר בין הגלולות לבין השמנה?

במחקרים גדולים שבדקו נשים רבות, נמצא כי אין השפעה משמעותית של הגלולות על משקל הגוף, כך שאפשר להיות רגועות גם בעניין הזה.

מומלץ לקרוא גם:

גלולות למניעת הריון – האם יש תופעות לוואי או סיכונים?

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות