במקום מי שפיר: בדיקת דם לגילוי תסמונת דאון בהריון

רופאת הנשים ד"ר אסנת ולפיש מסבירה על חלופה בטוחה יותר ופחות פולשנית לבדיקת דיקור מי שפיר.

עד השנים האחרונות, כדי לדעת בצורה וודאית אם לעובר יש תסמונת דאון או בעיה כרומוזומלית אחרת, האשה היתה עוברת בדיקה פולשנית הנקראת דיקור מי שפיר.

מה כוללת בדיקת מי שפיר?

בבדיקת מי השפיר מחדירים מחט דקה דרך דופן הבטן של האישה ודרך דופן הרחם לתוך חלל הרחם. באמצעות המחט שואבים מעט מנוזל השפיר ושולחים למעבדה גנטית לבדיקה.
במעבדה ניתן לעשות מספר פעולות עם מי השפיר. מי השפיר מכילים תאים השייכים לעובר ומייצגים אותו מבחינה גנטית.  ניתן לספור את הכרומוזומים בתאים שנמצאים במי השפיר. ניתן לבצע בדיקות משוכללות יותר לאותם התאים, ולחפש מחלות מסויימות, למשל, כאלה שעוברות בתורשה במשפחה של הנבדקת.

בדיקת דם במקום בדיקת מי שפיר

מאחר שבדיקת מי השפיר היא פולשנית, היא לא נטולת סיכונים. קיים סיכוי קטנטן, של פחות מחצי אחוז, להפלה או זיהום בעקבות הפעולה עצמה. לכן, התבצע מחקר שמטרתו חיפוש דרך לא-פולשנית ולא-מסוכנת להשיג חומר גנטי של העובר.
בשנים האחרונות, הסתבר שיש חלקי DNA (החומר הגנטי של העובר) שמטיילים להם בדם האם בעת ההריון ונעלמים מהר לאחר הלידה. כך בעצם הסתבר, שניתן לקחת דגימה מהחומר הגנטי העוברי מתוך דם האם, בבדיקת דם פשוטה, ולנתח את הרכב הכרומוזומים של העובר.

האם בדיקת הדם עדיפה על על בדיקת מי שפיר?

העניין הוא שיש עדיין כמה חסרונות לבדיקת הדם לעומת בדיקת מי השפיר. בניגוד לבדיקת מי השפיר הדיוק של בדיקה זו הוא קטן יותר, כי היא מסתמכת על חישוב הסתברותי. לכן היא עדיין נחשבת לבדיקת סקר ולא לבדיקה אבחנתית.
זה אומר שאם בבדיקת הדם, יצאה חלילה תשובה לא תקינה, זה עדיין לא סופי. חייבים לעשות דיקור מי שפיר כדי לאמת או לשלול את האבחנה. חסרון נוסף לבדיקת הדם הוא שהבדיקה הזו עדיין לא בסל הבריאות ולכן היא יקרה. היא עולה כמה אלפי שקלים, והסכום המדויק תלוי באיזו חברה בחרת על מנת לבצע את הבדיקה.
החיסרון השלישי הוא שלא ניתן, בינתיים (וזה עוד יכול להשתנות כמובן) לעשות אבחון גנטי עדין ומדויק יותר בבדיקת הדם, בניגוד לדיקור מי השפיר. כלומר ניתן בבדיקת הדם לחפש בעיות כרומוזומליות כמו תסמונת דאון אבל עדיין לא ניתן בבדיקת הדם לחפש מחלות גנטיות ספציפיות ונדירות יותר או בדיקות אחרות כגון בדיקות זיהומיות. אבל גם זה כנראה יגיע בעתיד.

לסיכום, בדיקת הדם בינתיים יקרה ומוגבלת, אבל נראה שזה העתיד. פעולת דיקור השפיר תלך ותיעלם לאט לאט ותוחלף בבדיקות פחות פולשניות ויותר בטוחות.

    הרשמה לניוזלטר

    !זמן מעולה להרשם לניוזלטר שלנו
    .הישארו מעודכנים בתכנים של כל הערוצים

    עקבו אחרינו

    0 תגובות