אחות טיפת חלב מסבירה: איך גורמים לתינוק לשכב על הבטן?

שכיבה על הבטן בערנות היא חשובה ביותר להמשך התפתחות התינוק. הנה הכמה טיפים חשובים איך לגרום לתינוק לשכב על הבטן.  

מאת: יונית רוזן

עד העשור האחרון, תינוקות בילו את רוב זמנם בשכיבה על הבטן. הם ישנו והתעוררו על הבטן, ולכן התנוחה הזו הייתה טבעית ומוכרת להם. אך בשנים האחרונות, משרד הבריאות ממליץ שתינוקות ישנו אך ורק על הגב, מחשש למוות בעריסה, מה שהפך את התנוחה השכיבה על הבטן לפחות נוחה ופחות טבעית לתינוקות קטנים, ורובם נמנעים ממנה ומביעים חוסר שביעות רצון כשמשכיבים אותם על הבטן.
אך שכיבה על הבטן בעירנות חשובה ביותר להמשך התפתחות התינוק, שכן היא מפתחת את מערכת השרירים שלו ומהווה את הבסיס להתפתחות תנועתית (התהפכות, זחילה וכדומה).

אז מה אנחנו עושים כשהתינוק שלנו ממש לא מרוצה מהתנוחה הלא-מוכרת על הבטן, ומתחיל לבכות בכי מר תוך 10 שניות?

כמו כל למידה בחיים, כדאי שגם התינוק ילמד לשכב על הבטן בצורה נעימה ולא תוך כדי בכי, ולכן חשוב שנמצא את העיתוי הנכון להשכבה על הבטן. נתחיל בכמה שניות בכל פעם, ועם הזמן כאשר התינוק יתרגל לתנוחה, שריריו יתחזקו ואנחנו נראה שהזמן מתארך. אפשר לשלב את השכיבה על הבטן בכל פעילות יום יומית כמו לאחר ההחתלה, זמן מה אחרי האוכל וגם לאחר אמבטיה.

ניתן להתחיל עם שכיבה על הבטן בעירנות כאשר נשכיב את התינוק על החזה שלנו בשיפוע וזה יהיה התרגול הראשון. יתכן וההתידדות עם התנוחה תהיה נעימה גם על משטח גבוה יותר מהריצפה כמו שידת החתלה (בהשגחה מלאה כמובן), בעגלה תוך כדי טיול או על הברכיים שלנו. בתנוחות האלו התינוק קרוב אלינו ורואה תוך כדי הרמת הראש את פנינו המחייכות והגאות ואין דרבון טוב מזה.

אחות טיפת חלב מסבירה: איך גורמים לתינוק לשכב על הבטן?
תינוק שוכב על הבטן

התינוק ירגיש בנוח יותר אם נעזור לו להגיע לשכיבה על הבטן באופן הבא: נשכיב אותו על הגב, ואז נגלגל בעדינות דרך הצד עד לשכיבה על הבטן. באופן הזה, יהיה קשר בין המצב הקודם והמוכר לבין התנוחה החדשה. כאשר נרגיש שהוא התעייף ולא נינוח נגלגל אותו חזרה אל הגב דרך הצד השני.

כאשר התינוק שוכב על הבטן ניתן לעזור לו על ידי קירוב ידיו אחת לשניה, הגבהת בית החזה על ידי מגבת מגולגלת, הסרת הבגדים המסרבלים את התנועה ועיסוי הגב מקו השכמות כלפי הישבן.

המשיכו לתרגל שכיבה על הבטן ואל תתייאשו עם קשה מדי. עם הזמן, תראו שרכישת מיומנות זו של הרמת ראש בשכיבה על הבטן לא רק מחזקת את השרירים של הכתפיים, הבטן והגב, אלא גם מגרה את הסקרנות של התינוק וחקירת המרחב. תינוק שכבר הסתגל וגילה את הכיף שבלראות את העולם כפי שהוא, לא ירצה יותר לשכב על הגב בשעות שהוא ער ויוכל להתקדם לשלב הבא בהתפתחות המוטורית.

עקבו אחרי ערוץ הבריאות

0 תגובות