איך לבחור את השם המושלם לילד או לילדה שלכם?

מחפשים שם לרך הנולד? אל דאגה. אספנו לכם הצעות לשמות לילדים.

בשעה טובה את בהריון ואתם מצפים ליורש עצר שיגיח לעולם. כבר בחרתם לו מיטת תינוק, בגדים וצעצועים, אבל אתם מתקשים לבחור לו שם. בחירת שם לילד החדש שלכם היא משימה לא פשוטה שדורשת הרבה תשומת לב וחשיבה. זאת לא החלטה שיש לקבל בחיפזון, וצריך לשקול בה גם את העדכניות של השם, הפופולריות שלו, מידת האהבה שלכם אליו והרגשות שהוא מעורר בכם וכמובן גם את המשמעות הישירה של השם לפי מקורות שונים.

יש היום מספר אסכולות לבחירת שם לילוד – אפשר ללכת על שם ישן וישראלי צברי עם משמעות ועם ערך מוסף. מצד שני, יש גם נטייה מתגברת לבחור דווקא שמות פופולריים ובינלאומיים, שמתכתבים עם המודרניות והגלובליות של היום באופן אחר. הנה כמה הצעות שלנו לשמות מוכרים ויפים לבנים ובנות.

אריאל ( בן / בת ) – השם אריאל, מעבר לכך שהוא השם של נסיכת דיסני בלתי נשכחת – הלא היא בת הים הקטנה – הוא גם מודרני וגם בעל משמעות עמוקה הנעוצה בשורשי היהדות. השם אריאל הוא אחד מכינויי ירושלים במקרה ומורכב מצמד המילים ״ארי״ וכן – ״אל״. המשמעות המקראית של השם מבטאת את החוזק העצום של האל. בנוסף, השם אריאל מתאר את החלק הבהיר ביותר של הירח, מזה מאתיים השנים האחרונות.

לני (בן / בת ) – השם לני מורכב מכמה משמעויות. מצד אחד, זה קיצור לשם הלועזי ״ליאונרד״. מצד שני, בעברית השם מתקשר לראשי תיבות של משפט – ״ לי נתן אלוקים״. לכן, השם משחק שוב על הדואליות בין המקרא והשורשים לבין המודרניות של היום. הוא שם בין לאומי ועם זאת יכול להיות בעל משמעות ישראלית ויהודית עמוקה. הוא שם ייחודי ולא נפוץ מדי, ונחשב למיוחד ונדיר יחסית בפסיפס הישראלי.

נבו (בן ) – בעיקרון השם נבו מיועד ספציפית לבנים, אך הוא יכול לשמש גם לבת עבור האמיצים והמעיזים שביניכם. מקור השם נעוץ בתנ״ך, והוא מבוסס על הר נבו שממנו ניתן להשקיף על כל ארץ ישראל. בנוסף, נבו הינו שמו של אחד האלים הבבליים המוזכרים בספר ישעיה.

ליה (בת ) – השם ליה מבוסס על התנ״ך, ומשמעותו הישירה היא ״האלוקים שלי״, מאחר והוא הלחם של המילים ״לי״ וכן ״יה״. השם ליה הינו גם כינוי תנ״כי של השם לאה, שהינה אחת מארבעת האימהות של עם ישראל.

מטר (בן / בת ) – השם מטר מגיע מהמקורות. משמעותו הישירה הינה גשם משמיים, והוא מסמל את מקור החיים, פוריות וצמיחה. הוא מתאים גם לבנים וגם לבנות, ויש לו צליל ייחודי באוזן.

תינוק
תמונה:shutterstock


עינב ( בן / בת ) – ככלל, השם עינב מתחבר על פי רוב לבנות, אך אין ספק שניתן לקרוא גם לילוד זכר בשם עינב. השם מבטא רעננות וצמיחה, ומגיע מהמקורות ומהטבע – מאחר ועינב הוא פרי הגפן.

תמרה ( בת ) – השם תמרה נגזר גם הוא מהמקורות וכן מנכסי הטבע, ומגיע מפרי עץ הדקל – שהינו כמובן התמר. הוא מופיע בתנ״ך מספר פעמים ומסמל את שמן של דמויות מקראיות רבות. התמר הוא פרי הנחשב לאחד משבעת המינים.

לירן ( בן / בת ) – השם לירן מתאים לבנים ובנות. הוא הלחם של המילים ״לי״ וכן ״רן״ – ומסמל את הביטוי ״השמחה שלי״ ולכן הוא מתקשר לאדם רענן, שמח ולבבי.

עידו (בן ) – עידו הוא שם לבן, אך הורים אמיצים יכולים להעניק אותו גם לבת. הוא נגזר משמו של הנביא הגדול בתקופת בית המקדש הראשון.

דנה (בת ) – השם דנה הוא הנגזרת הנשית לשם דן, שהינה עיר מקראית עתיקה, וגם שמו של אחד מבני יעקב. בנוסף, זהו גם שמו של קיבות בגליל העליון ושל נחל באזור.


עקבו אחרי ערוץ החיים הטובים

0 תגובות