איך הנסיכה דיאנה שינתה את בריטניה

כיצד הנסיכה דיאנה שינה מקצה לקצה את המלוכה הבריטית ואת בריטניה כולה.

דיאנה שינתה את בריטניה כמו שאף בת מלוכה לא עשתה לפניה. היא שינתה את המשמעות של המונח ״בת מלוכה״ מקצה לקצה. היא הייתה כוכבת גדולה בממלכה וסלבריטאית-על בשיא עידן הפפראצי. כמודל לחיקוי, דיאנה דיברה אל הצעירים, החולים והנזקקים בדרך כה ייחודית לבת מלוכה.

דיאנה “נסיכת העם” פתחה לבבות, הציגה סדר ערכים חדש, הוכיחה את חשיבותה של אינטליגנציה רגשית על פני האינטלקט הקר, של חמלה על פני מסורת , של קרבה וקשר לעם הבריטי על פני ריחוק והתנשאות. ההשפעה של חייה ומותה על הממלכה , על בריטניה ועל העולם כולו, מורגשים גם כעת, עשורים לאחר לכתה.

מודרניזציה של המלוכה

לדיאנה הייתה השפעה עצומה על המלוכה הבריטית. היא קידמה אותה משמרנות לעבר מודרניזציה. היא הפכה אותה לנגישה יותר לעם הבריטי. עד להגעתה, המלוכה הייתה מיושנת, מלאת גינונים, ושידרה ריחוק וניכור מהציבור. הבעת חמלה ורגש לא הייתה נהוגה בקרב בני המלוכה.

דוגמא לכך היא כשדיאנה בת ה -19 שאלה את צ’ארלס אם הוא אוהב אותה, ארוסה ענה בקרירות “מה שזה לא אומר”. דיאנה הייתה שונה שנות אור מכך. היא שידרה חום ורגישות. היא לא נרתעה מלהראות את חיבתה לילדיה בפומבי והוציאה אותם לרוב הסיורים המלכותיים, אפילו כשהיו תינוקות קטנים.

בניגוד לחותניה המלכותיים הקרים, היא ממש נגעה באנשים שפגשה. לרוב, היא העדיפה לא לחבוש כובעים או כפפות, במיוחד כדי שהיא תרגיש אחת עם האנשים שהיא לוחצת ידיים איתם. היא מעולם לא פחדה ללחוץ ידיים לאנשים, כולל חולי איידס וצרעת למרות הדעות הקדומות שהיו לגביהם באותם זמנים. היא הייתה מדברת עם אנשים שהתגוררו באוהלים או מתחת לגשרים.

בזמן שהמצלמות עקבו אחריה, אמרה: “אם כבר כל חיי יכוונו אלי מצלמות, אז לפחות אשתמש בכל הפרסום הזה לדברים טובים.” סופר עליה כי בביקור בבית לעיוורים הבחינה דיאנה באיש זקן בוכה. היא שאלה אותו מה קרה והוא השיב “אני לא יכול לראות אותך”. היא לקחה את ידו והניחה אותה על פניה.

דיאנה מלכת הלבבות
דיאנה מדברת ים ילדים במרכז למשפחה בניו יורק. פברואר 1989.

גם מותה, הביא לשינוי בגישת בית המלוכה ובפרט אצל המלכה אליזבת’. בספטמבר 1997, לאחר מותה של הנסיכה דיאנה, התעורר בקרב הציבור הבריטי זעם על היחס המנוכר הבלתי נתפס של המשפחה כלפי דיאנה – שנגזלה מהתואר שלה לאחר גירושיה מהנסיך צ’רלס . נשמעה גם ביקורת על השתיקה של בית המלוכה במהלך הטרגדיה, כשלא ספדו לדיאנה בפומבי. הציבור הבריטי העריץ את דיאנה ומותה היה טרגדיה נוראית לציבור כולו. המלכה ידעה בדיוק כמה השפעה הייתה לדיאנה על המלוכה. היא גם הבינה שאם היא רוצה לזכות באהדת הציבור, היא צריכה ללמוד מדיאנה ולהתחבר לאנשים ברמה הרגשית שלא עשתה לפני כן, ואכן בעקבות זאת, המלכה עמדה מול המצלמות ונשאה נאום הספד לדיאנה. במהלך הנאום היא שיבחה את דיאנה וכינתה אותה “יוצאת דופן ומחוננת”.

דיאנה תרמה רבות למאבק בבולימיה

דיאנה לא פחדה לומר את דעתה. היא קנתה את אמונו של הציבור הבריטי על ידי שיתוף מחשבותיה ורגשותיה האישיים ביותר, וגם שיתפה באומץ התמודדויות אישיות בחייה האישיים.

מעבר לפאר ולאלגנטיות, בחדרי חדרים דיאנה חיה עם בולימיה נרבוזה שהחלה לאחר אירוסיה עם הנסיך צ’ארלס. הפרעת האכילה של דיאנה נחשפה בשנת 1992, בספרו של הביוגרף אנדרו מורטון “דיאנה: סיפורה האמיתי”. דיאנה עצמה שימשה כמקור לפרטים על מחלתה. “הבולימיה התחילה שבוע אחרי שהתארסנו,” חשפה דיאנה. “בעלי שם את ידו על קו המותניים שלי ואמר: ‘אה, קצת שמנמן כאן, לא?’ וזה הניע לי משהו. ”

קרדיט: instagram @diana.legacy

התמודדות האישית שלה עם המחלה הובילה אותה לפעול בנושא למען אחרים. בנאום מרכזי בשנת 1993, היא סיפרה: ” בביקור שהתקיים לאחרונה בבית החולים הגדול ברחוב אורמונד לילדים חולים, פגשתי כמה צעירים שסבלו מהפרעות אכילה. בעזרת צוות מסור מאוד, הם והוריהם למדו באומץ להתמודד יחד עם הבעיות העמוקות יותר שבאו לידי ביטוי באמצעות מחלתם. עם זמן וסבלנות וכמות ניכרת של תמיכה במומחים, רבים מהצעירים האלה יבריאו. הם ומשפחותיהם ילמדו להיות שלמים שוב. למרבה הצער, עבור אחרים הכל יהיה מאוחר מדי. כן, אנשים מתים בגלל הפרעות אכילה.”

בשנת 1995 דיאנה דיברה ישירות על הבולימיה בראיון לעיתונאי ה- BBC מרטין באשיר. “הייתה לי בולימיה מספר שנים,” אמרה. “וזה כמו מחלה סודית. אתה גורם זאת לעצמך מכיוון שההערכה העצמית שלך נמוכה. אתה לא חושב שאתה ראוי או בעל ערך.” דיאנה עודדה את הסובלים הנסתרים לפנות לעזרה.

חייה שיקפו הרבה מהדאגות של נשים רגילות – משקלן, היחסים שלהן וערך העצמי שלהן. הפתיחות של דיאנה, הייתה דבר חדש ושונה עבור בית המלוכה. זה נגד את התדמית הנקייה והמושלמת שניסה בית המלוכה לשמר כל השנים. לפתיחות המרשימה של דיאנה הייתה השפעה חשובה על הסטיגמה סביב הפרעות אכילה. ההשפעה שלה זכתה לכינוי  “אפקט דיאנה”: על ידי שיתוף הסיפור שלה, הנסיכה דיאנה עודדה אנשים שחוו את אותה בעיה לפנות לעזרה ולטיפול.

דיאנה הייתה אולי אחת הדמויות הציבוריות הראשונות שדיברו על הפרעת האכילה שלה. האומץ וההשפעה שלה סייעו לסלבריטאים אחרים לעשות את אותו הדבר.

מלבד הפרעת האכילה דיאנה סבלה מדיכאון בשלבים שונים של חייה. מתוך רצון לעזור לאחרים במאבק זה, יזמו וויליאם, הארי וקייט את ” Heads Together” – קמפיין למודעות ציבורית בשיתוף פעולה עם כמה ארגוני צדקה בבריטניה במטרה להסיר את הסטיגמה על בריאות הנפש.

דיאנה נלחמה בלהט למען איסור מוקשים

חודשים ספורים לפני מותה,  נסעה הנסיכה דיאנה לאנגולה. אחת התמונות הזכורות ביותר משם הייתה של דיאנה נכנסת לשדה מוקשים. תמונה אייקונית נוספת משם הייתה של דיאנה יושבת לצד בחורה צעירה קטועת רגל. ביקור זה והתמונות שיצאו משם העלו את המודעות בעולם לנושא המוקשים.

  קרדיט: instagram @diana.legacy

היא שינתה את היחס כלפי חולי איידס וצרעת

דיאנה ביקרה חולי HIV / איידס וחולי צרעת. היא ישבה על מיטותיהם ולחצה את ידיהם של המטופלים מבלי ללבוש כפפות, על מנת להעביר מסר לעולם כי בניגוד לתפיסה הרווחת באותם ימים, לא ניתן להעביר את המחלה במגע. ביקוריה הובילו לשינוי הסטיגמה שהייתה כלפי אותם חולים. היא העבירה מסר שיש לנהוג כלפיהם בכבוד וחמלה.

דיאנה נתנה דוגמא אישית לפעול למען הקהילה והמדינה  

גם בניה של דיאנה, ויליאם הארי, למדו את השיעור הזה בשלב מוקדם מאוד. במקום לחיות חיים מלכותיים מנותקים, לנאום ולחתוך סרטים, הם בחרו לחולל שינוי כמו שאמם עשתה. הנסיך ויליאם שימש כטייס חיפוש והצלה ב- RAF במשך כמעט שמונה שנים לפני שקיבל על עצמו את חובות המלוכה. גם הנסיך הארי, שירת בצבא הבריטי במשך עשר שנים במסגרתו פעל גם באפגניסטן. “המחויבות שלו למשפחות צבאיות היא יוצאת דופן”, אמרה ד”ר ג’יל ביידן. “ברור מאוד שהוא נלהב להמשיך את המורשת של אמו לעזור למגוון אנשים נזקקים.”

ויליאם והארי שניהם דיברו רבות על אמם כהשראה ומופת לחיקוי הצדקה שלהם. רק בן 12 כשדיאנה נפטרה, הארי דיבר על “החור הפעור” בחיים שנגרם על ידי אובדן האם. הוא אמר למגזין “פיפל”: “כל מה שאני רוצה לעשות זה לגרום לאמא שלי להיות גאה.” אין ספק שהוא עשה זאת בזכות שירותו בצבא ועם ארגון הצדקה שהקים כדי לעזור ליתומים באפריקה.

היא נתנה השראה להשתמש בתהילה למטרות חשובות 

דיאנה הייתה ידועה בבחירות האופנתיות המופלאות שלה, אך ברגע שהיא והנסיך צ’רלס התגרשו סופית, היא רצתה לנקות את הארונות שלה. בצעד לא שגרתי היא ערכה בניו יורק מכירה פומבית למטרות צדקה. במסגרתה היא מכרה את כל השמלות שלה. ההכנסות מהמכרז נתרמו לקרן הסרטן של אחת מבית החולים וקרן האיידס. מעשה חריג זה הפך היום לנוהג. כוכבות רבות מוכרות במכירה פומבית את השמלות שלהן מטקסי האמי והאוסקר.

הנסיכה דיאנה
דיאנה באירוע למטרות צדקה 1994. קרדיט: News Group/Shutterstock

מורשתה של דיאנה חיה ונושמת גם היום

בחייה ובמותה, דיאנה שינתה לנצח את המלוכה הבריטית . היא קידמה אותה משמרנות לעבר מודרניזציה. כיום, המורשת שלה חיה בכל דבר. החל מגישתו הנגישה יותר של ווינדזור לציבור ועד עבודות הצדקה של ויליאם והארי. גם השפעתה על דעת הציבור בסוגיות רגישות וחשובות , הייתה חשובה מאין כמוה. היא עזרה להילחם בדעות הקדומות על איידס וצרעת. היא העלתה את המודעות להפרעות אכילה. היא קידמה את הפעילות לפינוי שדות מוקשים. אלה הישגים חשובים ומשמעותיים ביותר. יותר מעשרים שנה לאחר מותה, “אפקט דיאנה” חי וקיים.

עקבו אחרי ערוץ החיים הטובים

0 תגובות