AEW – חזרת ההיאבקות למרכז הבמה

עולם ההיאבקות נמצא בדרך חזרה אל במת המיינסטרים, כאשר מי שמוביל את המתקפה אל הבמה המרכזית הוא הארגון All Elite Wrestling או בקיצור AEW. הצהרה זו אמנם תשמע יומרנית למי שמביט מהצד על הענף השנוי במחלוקת לאורך השנים, ולכן צריך ללכת מעט אחורה אל דפי ההיסטוריה כדי להבין כיצד נבנתה מגמה זו במהלך העשור האחרון.

מערכת
04.11.2021

החל משנות ה-80 ועד היום ארגון ה-WWE (WWF לשעבר) היה השם הפופולרי ביותר בענף, כאשר הבעלים והיו"ר וינס מקמהן רכש את רוב ארגוני ההיאבקות בשנות ה-80 והפך למוביל בתחומו. בשנות ה-90 המיליארדר טד טרנר רכש את ארגון WCW ובכך למעשה קרא תיגר על WWE, כאשר שני הארגוני שודרו בארצות הברית בימי שני באותה השעה וכך יצאה לדרך "מלחמת ימי שני" שהביאה את ענף ההיאבקות המקצוענית למרכז במת המיינסטרים, בזכות נתוני רייטינג חריגים שהתבטאו בעשרות מיליוני צופים בבית ובאולמות מפוצצים בעשרות אלפים בכל שבוע.

ארגון WCW הצליח להביס את WWE ברייטינג במשך 83 שבועות ברציפות, אך ניהול כושל מצדו של נשיא הארגון, אריק בישוף ויורשיו, הוביל לפשיטת רגל. בשנת 2001 מקמהן רכש שוב את המתחרים הגדולים שלו ובכך הפך את ארגון WWE למונופול בעולם ההיאבקות עד היום למעשה. בשנת 2007 הגיע רגע השינוי מצדו של מקמהן, כאשר היו"ר החליט בעקבות המקרה הטראגי של כריס בנואה, שהתוכן של הארגון מאותו הרגע והלאה יהיה PG, משמע מותאם טלוויזיונית לילדים מגיל 8 ומעלה. כל העוקץ האורגני שהיה בענף למעשה נשלף ממנו עם פרומואים מתוסרטים מראש, דבר שגרם לכך שעם השנים אוהדי ההארקדור הלכו והתרחקו מהענף.

באותם השנים צצה תופעה שהתפשטה ברחבי העולם כמו אש בשדה קוצים – הרשתות החברתיות. עלייתן של פייסבוק, יוטיוב ודומיהן בעצם שברה את המחסום ואפשרה לאנשים פרטיים לפרסם סרטונים באופן קל ומיידי בפני אינספור אנשים ברחבי העולם ללא התיווך של עולם הטלוויזיה המסורתי. ארגוני היאבקות שהיו לאורך השנים מתחת לראדר והיו רחוקים שנות אור מהפופולריות במיינסטרים, קיבלו את האפשרות לחשוף את עצמם ובעיקר את המתאבקים שלהם בפני קהל שהתרחק מהענף שכל כך אהב וחיפש גיבורים חדשים לאהוד.

כוכבים חדשים בשמי עולם ההיאבקות פרצו למרכז הבמה עם גישה חצופה ומרדנית, ויכולות אתלטיות שלא נראו בעבר בזירה. במרכז המרד עמדה קבוצת מתאבקים בשם דה אליט: ניק ומאט ג'קסון (היאנג באקס), קני אומגה, ובמהרה הצטרף אליהם קודי רודס (בנו של אגדת ההיאבקות דאסטי רודס), שעזב את WWE כי לא קיבל את ההזדמנות שחשב שמגיעה לו. הרביעייה הזו לקחה על עצמה את המטרה להחזיר את ענף ההיאבקות שוב למרכז במת המיינסטרים, והם הצליחו לעשות זאת כשבספטמבר 2018 הם היו הראשונים מאז ימי WCW להפיק אירוע היאבקות עם 10,000 צופים שהוא אינו תחת כנפי ה-WWE.

בזמן שכל זה קרה, ישב מהצד המיליארדר טוני קהאן, כיום בן 38, והביט על המתרחש. ההון של משפחת קהאן מוערך בכ-8 מיליארד דולר, כאשר האב שאהיד מדורג במקום ה-183 ברשימת האנשים העשירים בעולם. משפחת קהאן הינה משפחת עסקים עם מעורבות של שנים בעולם הספורט, כאשר המשפחה משמשת כבעלים של פולהאם בליגה האנגלית בכדורגל וג'קסונוויל ג'אגוארס בליגת הפוטובול האמריקאית, הבן טוני מנהל בפועל את שני המועדונים.

קהאן הבן נחשב לאיש עסקים מהסוג המודרני שפועל לפי תכנית עסקית מבוססת נתונים. פרט אחד שחשוב לדעת לגבי טוני קהאן שהוא אוהד היאבקות שרוף עוד מגיל ילדות, ובזכות הזיכרון הצילומי שלו הוא למעשה אנציקלופדיית היאבקות אנושית. קהאן הבן חווה מהשורות הראשונות את המרד שהתרחש בעולם ההיאבקות והחליט בינואר 2019 לעשות מעשה. הוא בנה תכנית עסקית ל-5 שנים קדימה והקים את AEW בכיכובם של חברי קבוצת "דה אליט" והמתאבק המפורסם כריס ג'ריקו. המטרה הייתה לפנות לקהל ההארדקור של ההיאבקות ולייסד ארגון שלא יעשה שימוש בתסריטים, בדיוק כמו שהיאבקות הייתה במקור.

בדומה ל"מלחמות ימי שני" הארגון של קהאן הבן התחרה ראש בראש ב"מלחמת ימי רביעי" מול ליגת הפיתוח של WWE – NXT. לאחר שנתיים של תחרות ישירה AEW הביסו ברייטינג את יריביהם בענק, ובכך הפכו לארגון ההיאבקות הראשון שעושה זאת מאז שנות ה-90, דבר שגרם למקמהן לא מעט כאבי ראש. בעקבות כך, שמות גדולים כמו ג'ון מוקסלי, מאט הארדי, ביג שואו, מארק הנרי, כריסטיאן קייג' ועוד, ערקו מהארגון של מקמהן בשל אינספור טענות וחתמו בארגון של קהאן. שם (לטענותיהם) הם זוכים להתאהב מחדש בענף שהוביל אותם כל חייהם, תוך שהם עוזרים לפתח את הדור הבא של המתאבקים.

ב-20 לאוגוסט 2021 החותמת הסופית על הצלחתם של טוני קהאן ו-AEW הגיעה. המתאבק CM PUNK שנחשב למורד הגדול ביותר בשני העשורים האחרונים, אלוף WWE לשעבר שעזב את הארגון ב-2014 בטריקת דלת ובעצם היה הראשון שהוציא לאור את הטענות כנגד ההתנהלות של הארגון כלפי מתאבקים ובכלל, חזר מפרישה וחתם ב-AEW על חוזה ארוך טווח. החזרה של פאנק הייתה החלום הרטוב של כל אוהד היאבקות לאורך השנים, ומה שגרם לפאנק לחזור הייתה האמונה בלב שלם בפעילותו של ארגונו של קהאן.

במהלך שיווקי מבריק החזרה של פאנק הייתה בשיקגו, עיר הולדתו, יום לפני אחד מהאירועים הגדולים בשנה של WWE – "סאמר סלאם". חזרתו של פאנק אל עולם ההיאבקות יצרה כותרות באינספור גופי חדשות מרכזיים ברחבי העולם, דחקה הצידה את אחד מהאירועים הגדולים והנחשבים בלוח השנה של עולם ההיאבקות, ובכך הציגה באופן רשמי לעולם המיינסטרים את הכוכב העולה בשמי עולם ההיאבקות, ארגון AEW.

הכותב הוא מנחה פודקאסט ההיאבקות 'טוטאל סלאם' של הפלטפורמה FIGHTINGIL

עקבו אחרי ערוץ אגו

0 תגובות